Rubrika s knihami na cestách. Po stopách Ameriky, John Steinbeck.

Ak nejaká obálka knihy dokáže navnadiť na čítanie, tak ju práve držíte v ruke. Ilustrácie na prebale a skvelý nápad s otváracou mapou bol pre mňa ako milovníka cestopisov a starých máp veľkým potešením. Moje oči bažiace po estetickej kráse knižného umenia si tu prišli na svoje. Podľa môjho názoru je to zatiaľ najkrajšia obálka z absyntovskej grafickej špajze. Vzdávam hold samotnému ilustrátorovi  Filipovi Horníkovi  a jeho psíkovi Jack Russelovi.

Severná Amerika nikdy nepatrila medzi moje vysnívané destinácie, ale zhoda okolností chcela, že sa mi podarilo byť súčasťou veľkého tripu naprieč USA v roku 2011. Prešli sme asi 17 štátov, a tak mám niektoré spomienky ešte stále čerstvo v pamäti.  Novinka od vydavateľstva Absynt ma preto zákonite lákala. Opäť som mal chuť obuť si cestovateľské topánky a putovať po Amerike.  Za veľkou mlákou sa momentálne dejú neobyčajné veci, obrovský kolos zažíva horúce obdobie. Demonštrácie, hnutie Black Lives Matters, covid, či Trumpova politika denne zaplňujú naše média.  Keďže  cestovanie je momentálne obmedzené, vnímam toto obdobie ako ideálny čas siahnuť po nejakom kultovom diele.  Chcem porovnať dnešnú situáciu s tou starou Amerikou, ktorá mala úplne iný svetový status ako v súčasnosti. Ako sprievodcu som si vybral Johna Steinbecka, svetoznámeho amerického spisovateľa a jeho kultový cestopis Potulky s Charleym z roku 1962. Vravím si : „Kedy, keď nie teraz je ten správny čas?“  

Len si predstavte ten krásny hrejivý pocit slobody, rozložiť si mapu na kapotu auta a premýšľať o nekonečnom horizonte zážitkov z neznámych miest. Ráno chytať východ slnka v objatí krásnej prírody v Montane a večer zaspávať v Colorade. Lákavé však? Pridajte k tomu auto s karavanom -Rocinante, pribaľte svojho psa a zhmotníte sen miliónov ľudí na svete.  Osobne, pri čítaní tejto knižky som mal pocit, akoby som počúval zážitky starého dobrého kamaráta. Steinbeck je dobrý parťák, pozoruje, počúva a vysvetľuje.  Je v podstate nenáročný, odšoféruje si niekoľko sto míľ za deň, debatuje s domácimi, alebo so svojím francúzskym psom Charleym,  večer si vyloží nohy a naplní pohár whisky. Veľa od nás nežiada, azda aby sme počúvali, ostali otvorení inakosti a boli hrdí na svoje kultúrne špecifiká. Globalizácia ich môže veľmi rýchlo pohltiť ako sa to udialo v jednotlivých amerických štátoch, kde sa svojské jazykové prejavy a dialekty postupne strácali. Steinbeck zmeny citlivo vníma, veď práve preto sa vybral na svoju cestu, aby pochopil  koľko z Ameriky sa zmenilo odkedy sa stal slávnym spisovateľom.

„Mojim cieľom bolo pozorovať, preto som vyhľadával menej významné ťahy, kde človek čo to vybadá, čosi začuje, a neraz k tomu aj pričuchne. Rušné cestné tepny som si, naopak držal od tela.“  A tak sa túla po bočných trasách, menej známych miestach, prespáva v motorestoch a skladá si svoju mozaiku. Niekde niečo prifarbí, iné zľahčí, niečo si doslova vymyslí  a návštevu všetkých veľkomiest pre istotu úplne vynechá.  Práve na ich atmosféru som sa tešil a toto mi v knihe rozhodne chýbalo.  Chcel som vidieť New York, Chicago, San Francisco jeho očami, ale on mal iné plány. Namiesto toho ma zobral do Texasu, kde to v tom období vrie a problém s rasizmom je cítiť v každej nastolenej otázke. Krutá minulosť otrokárskych štátov juhu tu presakuje na povrch a práve tu svoje úvahy a myšlienky Steinbeck najviac rozvíja a hľadá odpovede.  Ide viac do hĺbky a knihe to prospieva. Silne na mňa zapôsobil príbeh jeho černošského zamestnanca na strane 247. Vo svetle dnešných udalostí je preto zaujímavé porovnať tých 58 rokov od vzniku knihy. Akým smerom sa pohla Amerika? Opis Texasu, táto záverečná časť knihy je geniálne spracovaná,  azda najlepšie zo všetkých a mne bolo ľúto, že tak neopísal aj iné štáty.  Okrem toho politické a ekologické problémy, ktoré v knihe opisuje, akoby sa ani nezmenili. Stále sú aktuálne. Páčili sa mi jeho opisy Mohavskej púšte, Montany a návšteva Kalifornie, niektoré pasáže ma zase úplne nebavili, miestami by sa knihe dali vytknúť slabšie dialógy, ale tak ako tak, ak hľadáte príjemnú knihu na letné potulky, toto je ona. Nenáročná oddychovka, pri ktorej budete odkrývať Steinbeckovu Ameriku. Svoje túlanie opisuje takto: „Kiež by som  svoje potulky mohol zhrnúť slovami: „Vybral som sa na výlet s cieľom zistiť, ako na tom sme, a aj sa mi to podarilo.” Lákavá predstava. Potom by stačilo všetko zaznamenať a spokojne si hovieť s myšlienkou, že som odhalil pravdu o Amerike a teraz ju predostriem čitateľom. Kiežby to bolo také ľahké! Pravdou je, že si v mysli, a tiež hlbších zákutiach vedomia nosím zmiešané dojmy a celý rad nezodpovedaných otázok.“

Každá cesta je jedinečná. To, čo uvidím ja mojimi očami, bude úplne iné od toho, čo zaujme vás. Samotná cesta je totiž veľakrát skôr zárodkom nových otázok ako samotných odpovedí. Steinbeck ich hľadal a vy sa skúste sami presvedčiť, či sa mu to podarilo. Stačí sa začítať do Potuliek s Charleym. Na vytvorenie atmosféry som pripojil niekoľko svojich fotografií z veľkej cesty naprieč USA.

San Francisco, známa umelecká ulička Haight Ashbury. New York.

Atmosféra na Time square, New York.

   

Atmosféra na starých motorestoch popri slávnej Route 66.  Toto bol približne obraz, ktorý Steinback často vydával. Takéto autá sa vtedy premávali po amerických cestách. 

San Diego malo čaro prímorského mestečka na brehu Pacifiku. Hipisácku atmosféru som si tam vedel živo predstaviť. 

Canyonland.

Monument Valley.

Yellowstone National Park.

Ak sa vám článok páčil, posuňte ho ďalej. Vďaka za podporu.

Prajem krásny čitateľský zážitok.

Okrem tejto recenzie som napísal články aj o ďalších knižkách. Pozri viac v mojich rubrikách s knihami na cestách.

Share