Things I Like

Slovenská verzia:

Som človek, čo má rád – prirodzený smiech,pozitívnu náladu a sarkastický humor. Milujem cestovanie a spoznávanie cudzích ľudí a neznámych kultúr, chuť horúceho čaju a arómu kávy, portské a tokajské vínko, krásne portugalské, španielske a anglické slovíčka. Človek, čo miluje cestovanie telom aj dušou a s ním spojené dobrodružstvo, hory a prírodu. Okrem toho sa rád ponára do studnice vedomostí starých kníh a zaprášených máp. Miluje hudbu a hudobné nástroje. Zbožňuje fotografovanie a písanie, pretože rád odkrýva čaro našej doby a našej planéty. Riadi sa heslom:„Buď vždy vyzbrojený úsmevom, pretože s ním je život krajší“  🙂

English version:

I do have passion for travelling, photography, reading, writing, meeting new people, learning new languages and exploring foreign culture differences.

I adore nature with all my heart. I love to spend my free time in nature and feel the peace and harmony that comes from nature. I like to sleep in the tent and gaze at the night sky surrounded by friends. I like camp fire too.

Things that I like and things that always make me happy.

I like the smell of fresh coffee and taste of hot tea.

I like old books and even older maps. I like to play with the words.

I like to cook good food, listen to music  and drink a wine.

I like to dance too.

I like adventure and spontaneity.

I like to put my fingers into the ground to feel the wet soil and grass.

I like to watch sunrise and sunset.

I like rain too.

I like to walk by myself.

I like new challenges.

I like people, their smile, good mood and positive vibration.

I adore music. My first  thing after I get up from the bed is that I  listen to a music. Type of music depends on my mood, but I like the sound of piano,violin, guitar and harmonica.

 I love my family with all my heart.

Na pusti v Lencois Maranheses

 

Share