Rubrika s knihami na cestách – Planéta Kaukaz a Impérium.

Tento príspevok patrí všetkým milovníkom reportážnej literatúry. Vždy, keď cestujem, snažím sa pribaliť si nejakú zaujímavú knihu, ktorá mi odokryje nepoznané príbehy a fakty z danej krajiny. Práve preto milujem knihy od vydavateľstva Absynt, ktoré krásne vyplnili tento nepokrytý literárny žáner na Slovensku. Ich reportážne knižky so mnou pocestovali viacero krajín sveta, veľakrát ma dokonca inšpirovali, aby som sa vybral na neznáme a nepoznané miesta. A to sa cení. Vďaka ich príbehom som mal nejedenkrát príjemný emocionálny zážitok z miesta, ktoré spisovatelia opisovali. Preto som vybral prvé dve knižky, ktoré sa oplatí so sebou zobrať na cesty. Mojim cieľom je odporučiť kvalitné čítanie, ktoré si užijete.

Planéta Kaukaz  –  Wojciech Górecki

Sedím na kameni blízko ľadovca Chalaadi obklopený kaukazskými horami. Je tu krásne. Som v Gruzínsku, hlboko v horách regiónu Svanetia blízko malého mestečka Mestia, ktoré má atmosféru dediny. Sedím a čítam si knižku, ktorá ma čoraz viac pripútava k tomuto špecifickému regiónu. Kaukaz to sú hory a v nich ukryté malé dediny učupené pod ich obrovskými nohami. V tých roztrúsených dedinách žijú ľudia po celé stáročia, ľudia, ktorí sa hrdo hlásia k svojmu etniku. Je to svet najrôznejších národov, svet Ingušov, Svanetov, Gruzíncov, Abcházov, Osetov, Čečenov, Adygejcov, Čerkesov a iných. Etnická pestrosť akou sa môže pochváliť iba máloktorý región na svete. A práve autor knihy Planéta Kaukaz Wojciech Gorecki čitateľovi prináša viac svetla do života týchto drsných horalov s ich neobyčajnými príbehmi, kde pokrvná pomsta platila po celé stáročia ako zákon pri riešení akýchkoľvek problémov. Horúca kaukazská krv tasí ostrý nož a zachovať si česť je dôležitejšie ako život sám. Ako sa v týchto končinách často hovorí:

   Na Kaukaze každý výstrel opakuje ozvena stokrát.“

Ak cestujete do tejto oblasti, musíte si položiť základnú otázku. Ako veľmi sa líši Európa od Kaukazu? Keď cestujeme na Západ, navštivujeme mestá, kde nás čakajú staré štvrte,  hrady, paláce a kostoly.  Podobne je to aj s Blízkym Východom, Libanon je Bejrút, Byblos, Irán sa spája s Teheránom a Širázom. Na Kaukaze je však všetko inak, centrum civilizácie bola dedina a dodnes je to do veľkej miery tak. Kto nebol na dedine, veľa toho o Kaukaze nevie povedať.” Takto sa autor zamýšľa nad týmito dvoma rozličnými svetmi.  Ak máte chuť na nevšedný čitateľský zážitok a chystáte nejakú cestu do tejto časti sveta, odporúčam pribaliť do batohu a svet Kaukazu sa vám zaručene otvorí.

Impérium – Ryszard Kapuściński

Moja prvá knižka od tohto poľského spisovateľa a zároveň moja prvá knižka od Absyntu. Nemal som žiadnu predstavu do akého literárneho sveta ma tento autor zoberie, ale po prečítaní jeho diela radím práve túto knižku medzi moje najobľúbenejšie. Impérium je o sovietskom Rusku a jeho bývalých zväzových republikách. Túto knižku som si zobral na svoje cesty po Uzbekistane, Kirgistane a Kazachstane. Čítal som ju vo vlaku, v taxíku, v lokálnej čajchane a užíval si orientálny svet, s jeho nádhernou minulosťou, ktorá sa drsne prelína s ruským vplyvom počas Sovietskeho zväzu. Stalin a jeho hladomor na Ukrajine, zničenie nomádskeho života v Kazachstane a Kirgistane. Svet kolchozov a kolektivizácie. Brutalita za Stalina, korupcia za Chruščova a pád impéria za Gorbačova. Kapuscinski majstrovsky vykresľuje jednotlivé postavy s ich mikro príbehmi, ktoré charakterizujú dobu, pomery a život v jednotlivých častiach impéria. Navyše jeho práca s faktami ani trochu nenudí, ale bravúrne interpretuje politické a historické zmeny, ktorými krajiny sovietskeho impéria prechádzali:

Svetu hrozia tri pliagy, tri morové rany.
Prvá pliaga – nacionalizmus
Druhá rasizmus
Tretia je náboženský fundamentalizmus. Tieto tri pliagy majú rovnakú črtu, spoločného menovateľa- je to agresívna, všemocná, totálna iracionalita. Každý pokus o pokojný rozhovor s niekým, kto je zasiahnutý niektorou z týchto pliag, končí neúspechom. Takému človeku nejde o rozhovor, ale iba o deklaráciu, aby si mu prisvedčil a dal za pravdu. Intelekt človeka zasiahnutého touto morovou ranou je uzavretý, krúti sa výlučne iba okolo jedného motívu – okolo svojho nepriateľa.”

Túto knihu môžete kľudne čítať doma v obývačke, v pohodlí, ale máte pocit, že stojíte na červenom námestí v Moskve a ste súčasťou celého toho sovietského sveta tam ďaleko. Z knihy je cítiť púšť a horúčavu Strednej Ázie, chlad a zimu až z ďalekého Sibíru. Je preto absolútny pôžitok ponárať sa do Kapuscinského literárneho sveta. Práve on je jeden z mojich najväčších objavov, ktoré som vďaka Absyntu spoznal. Vrelo odporúčam.

Páčilo by sa vám viac takýchto krátkych článkov o cestovateľských knihách? Napísťe mi vaše knižné cestovateľské tipy do komentáru. Ak sa vám článok páčil, budem rád ak ho niekedy pozdieľate. Vďaka za podporu. 

Prajem krásny deň

Share