Expedícia Mozambik – Po stopách Vasca de Gamu.

Lisabon, 8. Júl, 1497. Je sobota, deň, ktorý bol kráľovskými astrológmi špeciálne vybraný na odchod najdôležitejšej expedície v histórii Portugalska. 170 mužov sa v prístave Restelo na rieke Tejo vyplaví na misiu, ktorá má navždy zmeniť svet. Velí im kapitán Vasco de Gama. V rukách drží inštrukcie, na základe ktorých ma otvoriť po stáročia ukryté tajomstvo obchodnej cesty s korením. Dostať sa k bájnemu bohatstvu ďalekého Orientu, vďaka ktorému prosperovali Benátky, Florencia či Janov. Muži, ktorí sa prihlásili na túto nebezpečnú misiu sa mali plaviť až na koniec dovtedy známeho sveta. Boli to prví Európania, ktorí sa mali plaviť do vysnívanej Indie. Čakala ich cesta dlhá viac ako 24 000 kilometrov. A práve táto cesta a jej dôsledky pre ľudstvo, sú pre mňa zdrojom nevyčerpateľnej cestovateľskej vášne. Vtedajší svet sa po nej navždy zmenil a my si dohru tohto objavu užívame dodnes. Portugalci navždy pokorili neznáme brehy Východu. Vždy, keď cestujem, snažím sa, aby to malo nejaký zmysel. Nejakú pridanú hodnotu. Už roky postupne kráčam v stopách Vasca da Gamu a spoznávam fascinujúce obdobie zámorských objavov. Je to jedna z najvýznamnejších epoch ľudskej histórie. Som ňou pohltený a pamätám si presne ako som pred štyrmi rokmi stál na Malabarskom pobreží na juhu Indie, kde som si zopakoval tie známe slová, ktoré Portugalci vyslovili po vylodení: „Prišli sme hľadať kresťanov a korenie.“ Odvtedy som ambíciami tak malého národa, akým bolo Portugalsko fascinovaný. Strhli na seba moju pozornosť a začal som vyhľadávať miesta, ktoré sú spojené s ich námornými a dobyvateľskými úspechmi. Portugalsko som navštívil niekoľkokrát, rok som žil v Brazílii, precestoval Keralu a Gou, centrum portugalskej ríše v tropickej Indii, navštívil Srí Lanku a hľadal stopy ukryté v pevnostiach v meste Galle a Colombo. S neskutočnou vášňou pravidelne objavujem čaro Azorských ostrovov a spoznávam ich históriu. V rámci mojej mozaiky sú dôležité, pretože práve tam sa na spiatočnej ceste z Indie zastavila Gamova posádka, aby načerpala vodu a čerstvé potraviny po 4 mesačnej plavbe. Kráčal som ulicami mesta Angra do Heroismo na ostrove Terceira, kde zomrel Paolo Gama, menej známy brat slávnejšieho súrodenca. A práve teraz po niekoľkoročnej snahe dostať sa do Mozambiku sa moja cesta konečne začína. Najbližšie týždne budem spoznávať krajinu, ktorá od Vascovho príchodu dostala názov Mozambik –  podľa dvoch vládcov ostrova Músa a Mbikí. Jeho námorná expedícia pristála na pobreží dnešného ostrova Ilha do Mozambique 2. Marca 1498. Voda bola kryštálovo čistá, nebo nebesky modré, vzduch sa lepil na pokožku a horúčava bola neznesiteľná. Po viac ako 7 mesiacoch plavby prvýkrát vstúpili do moslimskej obchodnej sféry a ich komunikačným jazykom sa stala arabština. Práve tu sa začal boj o dobytie Indického oceánu a výnosov plynúcich z obchodu s korením. Nová kapitola ich nebezpečného putovania sa práve začala.

Mozambik sa neskôr stal jedným zo základných oporných pilierov v ich koloniálnej ríši a vďaka tomu sa malé Portugalsko zmenilo na – prvú námornú veľmoc sveta.

A ja by som si skromne prial, kráčať po miestach, kde Portugalci viac ako 400 rokov prekresľovali mapy a zanechali tu kus svojho dedičstva.

Začínam 13.2. a teším sa ako budem prinášať príbehy z ciest a krásnych pláží, ktorými je Mozambik známy. Sledujte expedíciu Mozambik – po stopách Vasca de Gamu.

Prezrite si zatiaľ galériu fotiek z Lisboa, Azorov, Brazílie, Indie a Srí Lanky.

Držte mi palce.

Share