Svet čiernobielej fotografie. 22 unikátnych portrétov z cestovateľských potuliek. I.

Svet čiernobielej fotografie (BW) má pre mňa špeciálnu atmosféru. Už od detstva som v rukách obracal staré rodinné albumy plné portrétov pradedka, prababky a mojich rodičov. Ukazovali mi vtedajší svet. Malo to svoje čaro. Aj moja prvá fotka z narodenia je čiernobiela. Mal som pár mesiacov. To všetko bolo dávno, ale je to neodmysliteľne spojené s mojím detstvom a dospievaním. Odvtedy som si zamiloval túto krásnu hru dvoch farieb a kontrastov, ktorá dokáže umocniť silu momentu a emócií. Preto som sa rozhodol, že vytvorím tento článok s čiernobielymi fotografiami.

 PORTRÉT

Celá plejáda nových tónov, kontrastu, emócie a celkovej atmosféry sa vynorí z tváre človeka, ak ju oblečieme do čiernobielych tónov. Oči sú zrazu dominatnejšie, už sa nestrácajú v širokej palete farieb, ale pútajú náš pohľad. Privolávajú nás. V jednom momente ako by sme dokázali nazrieť do duše človeka, zbadali jeho iskry ako aj smútok. Vrásky nám zase hovoria o jeho živote, povolaní a životnom nastavení. Zároveň fotografia približuje tú pomyselnú chvíľkovú intimitu, ktorá sa vytvorí medzi fotografom a jeho objektom záujmu. Ľudia, to je dominantná téma mojich fotografií.

Starý pán sledoval býčie zápasy na ulici na ostrove Terceira, Azorské ostrovy. 

Stará babka predávala domáce ovocie na gréckom ostrove Karpathos. 

Franta so svojím portrétom od svetoznámeho českého fotografa Kratochvíla. Franta sa počas komunizmu snažil utiecť cez železnú oponu. Chytili ho a skončil vo väzení.   

Praha, Václavské námestie 2016. Pohoda miestnych bezdomovcov. Všimnite si topánky pána v strede. 

Portrét miestneho kovboja dobytka v národnom parku Pantanal, Brazília. Do jeho očí, by som sa dokázal pozerať celé hodiny.

Miestny toreádor počas byčích zápasov na ostrove Terceira. Azorské ostrovy.

India, Mysor, mladý predavač rajčín sa na mňa uprene díval ako som kráčal ulicou. Bicykel bol k nemu veľký. Asi patrí otcovi. Neskôr sa dozvedám, že aj on pracuje na trhu a predáva čerstvé klíčky hrášku a šošovice. Kúpil som si z každého po vrecku a posunul sa ďalej ku kokosom.

India, Mysor, predavači kokosov a cibule. Všade sú kokosy poukladané do malých pyramíd. Celá ulica nimi krásne voňala.

Maroko, Rabat, pohostinnosť predavača korenín.

Brazília, Minas Gerais. Farmár so svojou kávou.

Bača v Kluknave, Slovensko.

Slovensko, Zuberec.  Primáš dohaduje.  

Gruzínsko, Kaukaz. Miestny pastier oviec. Prehodili sme spolu pár slov a on opäť nasadol na svojho koňa a zmizol aj so svojimi ovcami za kaukazské kopce. 

Gruzínsko, Kaukaz. Bača a jeho kaukazský pes.

Uzbekistan, Chiva, 2017. Momentka pri odovzdávaní mojich fotografií z predchádzajúceho roka.

Uzbekistan, Chiva, folklórna slávnosť v uliciach mesta. Úsmev tohto pána ma priťahoval v celom tom dave ľudí. Bol úprimný, ľudský a srdečný.  

 

 

Srí Lanka, Ella. Zberačka čaju. Srí Lanka, Ella. Veľakrát si spomeniem na tieto ženy, ktoré za dolár denne zbierajú prvé tri čajové lístky. Práve tie sú hlavnou esenciou kvalitného čaju.

Peru, stará roľníčka pýta peniaze pri ruinách pamiatky Rocha.

Brazília, najväčší riečny ostrov Ilha Marajo na rieke Amazonke. Bezstarostný úsmev dievčaťa, ktoré s bosými nohami práve nazbieralo suché drevo.    

Mozambik, Gorongosa. Miestny farmár práve vysádzal nové kávové kríčky.   

Mozambik, Gorongosa. Ľudia v okolí národného parku Gorongosa si počas 15 ročnej občianskej vojny vytrpeli svoje. Teší ma, že vidím úsmev na ich tvárach. 

Chceli by ste vidieť viac takýchto čiernobielych sérií? Napíšte mi prosím do komentáru. Premýšlam totiž o ďalšej sérii.

 

Ak sa vám moje portréty páčili, poteším sa ak ich pozdieľate. Vďaka za podporu.

Share