Kniha Úžasná Brazília: cestopisné reportáže z najväčšej juhoamerickej krajiny.

Každá cesta sa odohráva v určitom kolobehu, ktorý ma štyri fázy. Najskôr treba čítať, potom je potrebné vydať sa na cestu, stretávať sa s ľudmi, vecami a nakoniec o tom všetko rozprávať príbeh.” Presne takto sa rodia knihy, ako o tom píše môj obľúbený cestovateľ Nicola Bouvier, ktorý v 60. rokoch precestoval veľkú časť sveta.
Jeho prístup ma inšpiroval, a tak som po 15 rokoch aktívneho cestovania, jeden príbeh spísal. Je o Brazílii, kde som strávil rok života. Krajina ma svojou bohatou kultúrou absolútne pohltila. Svoju vášeň som vložil do knihy, ktorá sa rodila viac ako 5 rokov. Jej ambíciou je preniesť čitateľa do horúcej Južnej Ameriky a otvoriť mu dvere do úžasnej krajiny plnej histórie, spevavého portugalského jazyka, rytmickej samby, ale aj neznámeho sveta brazílskej literatúry, filmu a gastronómie.  Veď čo vieme o 5. najväčšej krajine sveta a aké tajomstvá sa skrývajú za magickým slovom Amazonas?

O čom sa v knihe dočítate?

Kniha je rozdelená na dve časti.

PRVÁ ČASŤ

V prvej časti hľadám identitu brazílskeho národa a demaskujem jeho kultúrne symboly, s ktorými sa neodmysliteľne spája. Ako sa zrodila samba, karneval a capoiera? Aký príbeh sa za nimi skrýva? V kapitole Čierne Zlato opisujem banícku históriu v období zlatej horúčky v jednom z najkrajších koloniálnych miest v celej Južnej Amerike. Život európskeho dobrovoľníka približujem v kapitole o Lavras a Pocos de Caldas. V Rio de Janeiro kráčam v stopách zaniknutého brazílskeho cisárstva, na kávovej plantáži zase odhaľujem krutú minulosť afrických otrokov. Akú úlohu zohrali pri formovaní brazílskeho národa? Vedeli ste ako vznikla prvá favela (dnešný symbol chudoby a kriminality) v Brazílii? V rozhovore so Slovenkou, ktorá tam rok žila sa dozviete viac.
Zvuk zvonov, mestského ruchu a všadeprítomnej barokovej architektúry sú tak typickými prejavmi baníckeho mesta Ouro Preto, ktoré mi svojou baníckou atmosférou pripomínalo Banskú Štiavnicu.
Dievčatá sa hrajú pred našim vzdelávacím centrom Cedet v Lavras, počas osláv 19. výročia založenia centra.
Na severe štátu Minas Gerais v pohorí Espinhaço sa nachádza 273 metrov vysoký vodopád Tabuleiro – tretí najväčší v Brazílii.
Pitím brazílskej kávy sa stávame súčasťou viac ako 500 – ročnej histórie.
Cukrová homola (Pão de Açúcar), ktorá dosahuje výšku až 396 m a je jedným zo symbolov Ria. Pláž praia Vermelha so skalami na pobreží Atlantického oceánu.

Rocinha je najväčšia favela v Rio de Janeiro. Ide o komplikovaný labyrint husto zastavanej plochy, kde žije viac ako 300 000 obyvateľov.

DRUHÁ ČASŤ

Druhá časť je písaná ako road trip po Amazónii, kde sa plavím po mohutných riekach Madeira, Negro, Solimoes a týmito prítokmi sa dostanem až na magickú rieku Amazonku. Navštívim tri najdôležitejšie amazonské mestá – Porto Velho, Manaus a Belém. Na lodi sa preplavím viac ako 2500 kilometrov a svoju cestu ukončím v ústí rieky Amazonky, na najväčšom fluviálno – riečnom ostrove na svete – Ilha do Marajó. Práve tam sa sladká voda Amazonky mieša s Atlantickým oceánom. Vytvára sa povestné Mar Dulce, teda sladké more. V tejto časti sa naplno prevajuje moja vášeň ku krajine a radosť zo spoznávania nového. Stretávam sa s miestnymi obyvateľmi, s indiánmi kmeňa Desana Tucana a skúseným okom pozorovateľa sledujem lokálny život a prepájam ho s historickými súvislosťami. Prítomnosť sa prelína s minulosťou a objektívnym prístupom prinášam svedectvo o najväčšej juhoamerickej krajine. Mojim cieľom bolo čo najautentickejšie opísať obraz jedinečného sveta ľudí, ktorí žijú v okolí najväčšej rieky na svete – Amazonky, rieky mnohých príbehov.

MAPA TRASY PUTOVANIA

  Vo veľkej priestrannej chyži z bambusov a palmových listov nás čaká 12 indiánov. Náčelník prehovorí:  “História môjho kmeňa je dedičstvo, ktoré mi odovzdal môj otec a ja sa ho snažím odovzdávať ďalej. Ukazujem indiánsku kultúru a tradície.” Potom začne tancovať rituálny tanec caapiwaya.
Na brehu hlbokého pralesa stoja prosté drevené chatrče so strechami z palmových listov. Pred nimi malé drevené mólo a uviazaný čln. Sú bez elektriny. Iné, modernejšie majú škridlovú strechu a na streche satelit.
Plavba po rieke Madeira v objatí domácich Brazílčanov. Veľmi so mnou pohlo, že na lodi s 250-300 pasažiermi som bol jediný, kto cestoval kvôli pôžitku, ostatní sa prepravovali, pretože museli. A to je zásadný rozdiel. Toto poznanie pre mňa veľa znamenalo.

Najväčší strom Amazónie, sumaúma, dosahuje výšku až 60 metrov. Dožíva sa až 900 rokov, preto ho indiáni volajú Rainha da Amazonia, Kráľovná Amazónie.

 Hudobné tipy ku každej kapitole

Kniha je poctou Brazílii a jej priateľským ľuďom s nespútanou energiou a chuťou do života.  Brazília ma inšpirovala a zmenila. Po návrate sa zo mňa stal iný človek. Ešte viac spontánny a otvorený rozmanitosti. Okrem textov a fotografií v knihe nájdete aj moje hudobné tipy. Pod každou kapitolou sú brazílske piesne dotvárajúce atmosféru daného príbehu. Kniha je tak zároveň aj hudobným soundtrackom, ktorý vás ešte viac ponorí do sveta Úžasnej Brazílie. Knihu podporil aj Literárny fond.

POVEDALI O KNIHE 

CESTOVATEĽSKÉ VIDEO KU KNIHE
KNIHU ÚŽASNÁ BRAZÍLIA
si môžete objednať priamo u mňa. Ak si budete priať, s radosťou napíšem aj venovanie. Napíšte mi na email.   
CENA 18€ + Poštovné 2,2€
SlovakTraveller@gmail.com
Poštovné do Čiech 3,30€
RECENZIA V RÁDIU RTVS
Chcete sa o knihe dozvedieť viac? Vypočujte si môj 15 minútový rozhovor pre rádio RTVS. Stačí kliknúť na obrázok.

O autorovi

Zdenko Somorovský je cestovný sprievodca, fotograf a reportér. Svoje reportáže publikuje v medzinárodnom časopise GEO, Traveller, Země Světa, Kokteil, denníku SME a mnohých ďalších. Spolupracuje aj s rádiom RTVS, kde prispieva  reportážami zo zahraničia. Vyštudoval klasickú archeológiu na Trnavskej Univerzite. Precestoval viac ako 50 krajín sveta. Ako cestovný sprievodca pôsobí v Južnej Amerike, Strednej Ázii a bývalých portugalských kolóniách. Miluje Brazíliu, Mozambik a Azorské ostrovy.
Share