Portugalská Batalha – architektonický šperk s kráľovskými hrobkami

S údivom stojím pred mohutným kláštorom v meste Batalha, ktorý stelesňuje huževnatú obranu Portugalčanov pred nepriateľskými vojskami Kastílie. Je to neuveriteľná stavba a každému kto cestuje do Portugalska odporúčam sa tu zastaviť. Stavba človeka nadchne nielen jej prekrásnou architektúrou, ale aj samotným príbehom, vďaka ktorému dnes stojí.  Kláštor je totiž vytvorený z pútavej mozaiky historických udalostí siahajúcich až do roku 1385.  Vtedy sa proti sebe postavili dve vojská. Na čelo Portugalčanov sa postavil mimoriadne talentovaný vojvodca Nuňo Alvares Pereira, ktorý bol známy svojimi vojenskými schopnosťami a silnou kresťanskou vierou. Na čele svojho zboru vždy niesol kríž s vyobrazením Panny Márie, ktorej bol veľmi oddaný. Pred bitkou na sviatok Nanebovzatia Panny Márie jej prisľúbil, že ak im pomôže zvíťaziť, postaví jej najkrajší kláštor v celej krajine. Okrem početnej presily nepriateľa sa musel Pereira vysporiadať aj s ďalšou ťažkou situáciou. V boji sa totiž musel postaviť aj proti svojmu vlastnému bratovi Pedrovi, ktorý podporoval kastílske nároky na trón.  V roku 1385 sa dve armády stretnú pri Ajjubarote a ich vzájomný boj  nakoniec rozhodol nielen o osude Portugalska, ale aj osude dvoch súrodencov. Bitka sa skončila drtivým víťazstvom Portugalčanov.

portugal (1 of 1)-66

portugal (1 of 1)-30

portugal (1 of 1)-32

Je to krásny stredoveký príbeh. Vždy ma poteší. Zaujímavosťou je, že keď po veľkolepom víťazstve portugalský kráľ Joao I. položil základný kameň kláštora, asi nikto nečakal, že stavba bude trvať až do roku 1517, zahrňujúc vládu 6 panovníkov a 8 architektov. Kláštor bol zasvätený Panne Márii Víťaznej, ale domáci mu začali jednoducho hovoriť Mosteiro de Batalha, čiže kláštor bitky. Ostalo mu to dodnes.  Prezrite si fotografie miesta, kde sa písala portugalská história. Prejdite sa po tichých chodbách starého kláštora, obdivujte geniálnosť architektov a určite si Batalhu zapíšte do svojich cestovateľských plánov.

portugal (1 of 1)-20portugal (1 of 1)-21portugal (1 of 1)-16portugal (1 of 1)-17portugal (1 of 1)-22

portugal (1 of 1)-64portugal (1 of 1)-63portugal (1 of 1)-61 Batalha Pre Portugalčanov kláštor symbolizuje zrod novej kráľovskej dynastie Aviz a slobodného Portugalska. Pre nás súčasníkov ide rozhodne o architektonický šperk na pomyselnom náhrdelníku Portugalska. Stavba odzrkadľuje vrchol gotického umenia a geniálnych architektov svojej doby.

Share