PORTO – Láska na prvý pohľad alebo 11 vecí, ktoré sa oplatí vidieť

Porto je mesto, ktoré si človek obľúbi hneď na prvý pohľad. Jednoducho sa zamiluje. A bude to láska, ktorá sa bude prehlbovať objavovaním každej jednej uličky, nového zákutia s vôňou čerstvého prádla, či pohladením starých fasád domov s červenými strechami a malými oknami. Porto má v sebe niečo, čo mu iné mestá môžu iba závidieť. Nie je to len jeho zaujímavá história vpísaná do múrov starých kostolov, ošarpaných budov a majestátne stojacich chrámov, ale ide o jeho životom pulzujúcu atmosféru, ktorá si podmaní hádam každého cestovateľa. Ja osobne sa tu veľmi rád vraciam, pretože ma vždy prekvapí niečim novým. Veľmi milí ľudia, výborné portské víno, fantastické pohľady na architektúru, krásne staré uličky, kostoly, vínne pivnice, jednoducho história všade naokolo. A to mám ja rád. 

lisbon-51 lisbon-52 porto-20

PORTO33-12

lisbon-541.PRECHÁDZKA PO RIBEIRE. Prechádzka po Ribeire (nábreží) je sama o sebe obrovským zážitkom, ale pre mňa je to zároveň ideálne miesto, kde si s priateľmi obyčajne sadneme na lavičku, otvoríme fľašu portského a nasávame jeho atmosféru. Vychutnáme si západ slnka, plávajúce loďky so škriekajúcimi čajkami, miestnych hudobníkov,ale aj prechádzajúcich sa ľudí. Nezabudnuteľným je pohľad na most kráľa Luisa I., ktorý spája Porto s mestom Vila Nova de Gaia, kde sa portské skladuje a dozrieva.  

_IGP8894PORTO-4_IGP8801

PORTO33-3gaia_ PORTO2.TÚLAŤ SA STARÝMI ULIČKAMI – Neoddeliteľnou súčasťou každého cestovania je zvedavosť. Všetci sme zrazu ako Sherlock Holmes. Pátrame, pýtame sa miestnych, ochutnávame, hodnotíme, jednoducho skúmame. A v Porte je rozhodne čo skúmať. Treba sa vybrať medzi staré uličky, kde ešte žijú domáci. Atmosféra je okúzľujúca. Z okien a balkónov visí mokré prádlo, niekedy susedia sedia na lavičkách pred svojimi dverami a preberajú najnovšie klebety, čítajú noviny, alebo len tak pozorujú ruch na ulici. Rád sa takto túlam a popri tom spoznávam nové a nové ulice. Človek vždy niečo objaví.porto-1223 toto je pecka

PORTO33-15PORTO foto ludia 2lisbon-55

porto-33.ĽUDIA, ENERGIA A TANEC NA ULICI. “Be lost in a moment.” Páči sa mi tento anglický výraz. Veľakrát sa nad ním zamýšľam pri cestovaní. Nechať sa unášať momentom je veľmi dôležité. Prihodilo sa mi to na námestí Batalha, kde ľudia práve tancovali. Keď som videl tú krásnu spontánnosť neznámych ľudí, ako sa pustili do tanca, obdivoval som ich. Hlavne staršie panie, ktoré sa nechali prehovoriť a začali sa na hudbu vykrúcať ako za mladých čias. Mal som z toho veľkú radosť. Doteraz mám pred sebou ten smutný pohľad ženy na fotografii a zároveň aj jej smiech. Bol to silný moment.  Užívať si radosti života sa dá kedykoľvek a v akomkoľvek veku!

peto porto vozik-28peto porto vozik-31 peto porto vozik-32

peto porto vozik-104. NÁVŠTEVA LOKÁLNYCH PADARIÍ a KAVIARNÍ. Keď sa človek len tak túla, narazí na veľa zaujímavých vecí. Minule som vďaka tomu natrafil na Padariu Neta, kde boli iba samí domáci. Sadol som si k stolu, dal čaj, koláč a sendvič a v priebehu pár minút sa tu predo mnou odohrala celá plejáda ľudských osudov. Natrafil som na slepca, ktorý tu chodil azda každý deň. Ľudia ho poznali, dali mu zadarmo koláčik, niekto mu niečo drobné hodil do pokladničky. O chvíľu prišiel poštár. Mal cez plece prehodenú starú koženú brašňu. Trčali z nej noviny. Všimol som si aj ženu v pyžame, ktorá si tu odbehla na rannú kávičku a sendvič. Jednoducho tu pulzoval život. A to sa mi páčilo. Pre milovníkov starých kaviarní sa odporúča Café Majestic z roku 1921. Krásna interiérová Art Nouveau dekorácia, slušná obsluha a samozrejme dobrá káva. Práve v nej v minulosti popíjali kávu portugalskí spisovatelia či politici. Dnes je vyhľadávaným cieľom turistov.

peto porto vozik-17

PORTO33-13

PORTICKO 32-1-3porto bolsa (1 of 1)-4 porto  fotos (8)5.OBDIVOVAŤ KACHLIČKOVÚ VÝZDOBU AZULEJOS. Popritom všetkom túlaní treba obdivovať aj krásnu kachličkovú výzdobu, zvanú azulejos. V Porte rovnako ako v iných častiach Portugalska je všade prítomná. Samotné slovo azulejo pochádza z arabského (az-zulayj) a znamená leštený kameň. Pôvodná myšlienka vznikla v Perzii a išlo o snahu imitovať staré rímske mozaiky. V Porte je nimi ozdobené veľké množstvo budov.  Ak chce človek cestovať v čase, odporúčam návštevu stanice Sao Bento. Celkovo 4 príbehy na stenách znázorňujú históriu Porta, ale aj celej krajiny. Nájdete tu napríklad dobytie marockej Ceuty princom Henrikom Moreplavcom. Práve on začal so zámorskými objavmi a vďaka nemu sa z malého Portugalska stala svetová veľmoc.

DSC_1572

DSC_1569

DSC_1585 lisbon-53

DSC_15396. NÁVŠTEVA VEŽE TORRE DOS CLÉRIGOS – Výhľad z tejto kostolnej veže patrí medzi najúchvatnejšie v celom meste. Rozhodne sa oplatí vyšliapať tých niekoľko sto schodov na vrch, či vyčkať radu na lístok. Ja osobne mám pohľad z vrchu veľmi rád. Z veže som mal celé mesto ako na dlani. Katedrála, škridlové strechy domov, loďky na rieke Douro a ľudia ako mravce potulujúce sa v mravenisku.

PORTO33-11

_IGP8575

?????????????????7.LIVRARIA LELLO – MIESTO, KDE SA ZRODILA ČASŤ HARRYHO POTTERA. Jedna z mojich klasických zastávok v meste sú kníhkupectvá. Vždy sa snažím kúpiť si nejakú knihu spojenú s históriou mesta, či krajiny. Keď ju doma chytím do ruky, vrátim sa na miesto a užívam si ten príjemný pocit, ktorý vo mne mesto zanechalo. V Porte je veľa kníhkupectiev. Malých aj veľkých. Pouliční predavači kníh sú na námestí Carmo hneď vedľa univerzity. Kúsok odtiaľ sa nachádza aj známa Livraria Lello. Podľa the Guardianu ide o najkrajšie kníhkupectvo na svete. Šiel som sa teda presvedčiť. Interiér je krásny, ale osobne sa mi až tak veľmi nepáčilo. Veľa ľudí, málo miesta. To je kníhkupectvo, kde treba byť sám obklopený knihami a dreveným obložením. Momentálne sa za vstup platí s tým, že dostanete voucher, ktorý uplatníte pri nákupe kníh. Aj spisovateľka JK. Rowlingová, autorka Harryho Pottera tu často chodila, keď v Porte vyučovala angličtinu. Práve tu v malej kaviarni na druhom poschodí našla inšpiráciu pre svoje knihy. V jednom roku jej zomrela matka a začalo sa jej rozpadávať manželstvo. Vznikli tak dementori a rôzne ďalšie temné postavy. Okrem toho sú čierne uniformy čarodejníckych študentov z Rokfortskej školy kópiou portugalských študentských kostýmov.

PORTO33-8

PORTICKO MALE-2PORTICKO MALE-3 PORTO33-58. PALÁCIO DA BOLSA – Burzový palác z vonku vyzerá ako každá druhá budova v Porte, avšak vnútri skrýva krásnu arabskú miestnosť. Porto v 19. storočí prosperovalo, a tak chcelo svetu ukázať svoje bohatstvo. Záujem o orient a exotickosť arabských krajín viedol k ich širokej umeleckej reprodukcii v rôznych druhoch umenia. Architektúra bola na to ideálna. Krásna, zlatom zdobená oválna miestnosť slúžila na prijímanie zahraničných hostí. Jej úlohou bolo ohromiť návštevníka. Môžem povedať, že sa jej to darí aj v 21. storočí. Mne vyrazila dych. Krása prenádherná.

portugal trip (4)

porto bolsa (1 of 2) porto bolsa (2 of 2)9. NÁVŠTEVA KATEDRÁLY SÉ. Katedrála Sé je najvýznamnejšou dominantou mesta. V priebehu storočí menila svoj šat hneď niekoľkokrát. Nájdete tu románska fasádu s krásnou ružicou aj gotické veže a barokový interiér. Je na kopci, takže je odtiaľ skvelý výhľad do okolia. Navyše vždy sa tu deje niečo zaujímavé. Keď som tam bol naposledy, tak ženích čakal spolu s kňazom pred oltárom nevestu už viac ako 1 hodinu. Všetci hostia sa už smiali, či mu neušla. Ženíchova nervozita by sa dala krájať. Neustále sa obracal k dverám márne čakajúc svoju milú. My sme s ním počkali asi 20 min. a potom sa zrazu zjavila. Príbeh sa pre chudáka nakoniec dobre skončil.     

porto bolsa (1 of 3) PORTO fotecky_-6

porto bolsa (3 of 3)

porto-1410. NÁVŠTEVA VÍNNYCH PIVNÍC CAVES. Byť v Porte a neísť do nejakej vínnej pivnice by bol hriech. Bez toho by návšteva Porta jednoducho nebola kompletná. V dubových sudoch víno dozrieva a naberá na kvalite a farbe. V Porte som navštívil niekoľko pivníc a za jednu z najzaujímavejších považujem Ferreriu. Je veľká, má malé múzeum a zaujímavú históriu. Ak chcete niečo menšie a útulnejšie, vyberte si Burmester, ktorá je hneď naľavo za mostom. V pivniciach chutí víno ešte lepšie. S úsmevom na tvári pomaličky z pivnice odchádzam a idem si vychutnať západ slnka s pohľadom na rieku Douro. Ideálny koniec návštevy Porta.

caves no gaia_caves no gaia_-2 caves no gaia_-3

lisbon-4611. ZÁPAD SLNKA NA MOSTE LUISA I. Ako som už písal, Porto patrí medzi moje najobľúbenejšie mestá v Európe. A práve výhľad z mosta je tak dychberúci, že tam vždy rád postojím a nasávať tu krásu. Samotný most patrí medzi najkrajšie priehradové oblúkové mosty na svete. Skvost, ktorý dal dokopy Gustava Eiffela a jeho kolegu Théophila Seyriga pochádza z roku  1877 a v tom čase sa jednalo o najväčší oblúkový most sveta s rozpätím 160 m. My si na moste otvárame ďalšie portské a vychutnávame si západ slnka. Nevieme sa toho pohľadu nabažiť. Porto, už sa tešíme na ďalšiu návštevu!

lisbon-47

lisbon-48peto porto-3 porto 1 peto porto-10 porto-2022 porto-19 porto-18porto-16

Ak sa Vám článok a fotografie páčili, inšpirujte aj priateľov a zdieľajte ho aj s ostatnými. Vďaka za podporu.

Veľa zdaru na cestách

Share