Inšpirujte sa – 10 vecí, ktoré sa oplatí na cestách žažiť

Blíži sa koniec roka, a tak som sa rozhodol, že pre všetkých cestovateľov pripravím netradičný článok. Dal som dokopy krátky zoznam zaujímavých miest a aktivít, ktoré som vyskúšal v rôznych častiach sveta. Mojim úmyslom je vás nimi inšpirovať, aby sme na cestách skúšali stále nové a nové veci. Verím, že v každom z nás sa skrýva chuť po dobrodružstve, odhodlanie kedykoľvek vyraziť a loviť zážitky, poznanie a krásu prírody okolo nás. Krásu, ktorá sa z nás nevytratí, ale ostáva v nás. A ak ju nenecháme vyprchať, vieme ju hocikedy z našich útrob vytiahnuť. Mne dodáva dobrú náladu, úsmev, vieru v ľudí a radosť zo života.

1.PLAVIŤ SA PO RIEKE AMAZONKE.

Už to bude tri roky, čo som sa cez Vianoce plavil po rieke Amazonke a niekoľko jej hlavných prítokov. Bol to jeden z mojich najkrajších a najintenzívnejších zážitkov. Dokopy som sa preplavil 2300 km a spoznal čaro tohto miesta a ľudí. Videl som ako sa mohutná rieka Amazonka vlieva do Atlantického oceána. Mal som vtedy pocit, že som súčasťou niečoho väčšieho ako som ja. Niečoho jedinečného. Všade okolo mňa bol obrovský amazonský prales, po večeroch bolo počuť zvuky zvierat a na lodi sa človek dozvie krásne príbehy ľudí. Preto, ak chcete zažiť skutočne niečo výnimočné, choďte sa plaviť po rieke Amazonke. Odporúčam 5-dňovú plavbu z mesta Manaus do Belému.

Brazilia (4) Brazilia (7)

Brazilia (13)

Brazilia (14)

2.PLAVIŤ SA POMEDZI KANÁLY “BACKWATERS” V INDICKEJ KERALE 

Po mojej prvej veľkej plavbe v Amazónii som sa rozhodol, že musím navštíviť štát Kerala na juhu Indie a zažiť niečo podobné na známych kanáloch “backwaters.” Práve tu sa mieša sladká voda z 5 veľkých lagún a jazier s Arabským morom. Je to top atrakcia celej Keraly a nič sa jej nevyrovná. A je jedno či si prenajmete vlastnú  “houseboat,” alebo pôjdete s domácimi na jednom korábe. Je to fantastický zážitok. Oproti Amazónii je to tu pestrejšie, živšie, hrá to tu mnohými farbami. Je tu vidieť každodenný život, prievozníci na malých člnoch prevážajú ľudí medzi brehmi kanálov, iní sa vo vode kúpu a ďalší čistia nádoby. Backwaters poteší každého cestovateľa.

kerala backwaters-5

gruzia  (1 of 1)-9

gruzia  (1 of 1)-18

INDIA male-3

gruzia  (1 of 1)-8

gruzia  (1 of 1)-10

3.NAVŠTÍVIŤ NEJAKÝ INDIÁNSKY ALEBO DOMORODÝ KMEŇ

Vždy, keď sa niekam vyberiem, snažím sa spoznať čo najviac domorodých ľudí. Aspoň z časti pochopiť ako žijú, priblížiť sa im a mať s nimi kontakt. Indiáni boli mojim snom už od malička. Vždy som chcel navštíviť nejaký indiánsky alebo domorodý kmeň. A je jedno či to bude v Afrike, v Indonézii alebo v Brazílii. Je to stretnutie dvoch rozdielnych kultúr a civilizácii. Moje stretnutie s indiánmi ma neskutočne obohatilo. Verím, že po osobnom kontakte s ľuďmi z iných kultúr, ich človek začne vnímať inak. S veľkým rešpektom, úctou a snahou zistiť si o ich spôsobe života čo najviac, pretože je to vždy konfrontácia dvoch odlišných svetov.

foto (54)

Brazilia (6)

4. VYSKÚŠAŤ SI ZBER KÁVY NA KÁVOVEJ PLANTÁŽI 

Kávu pijeme takmer každý deň, ale neuvedomujeme si koľko ťažkej práce a potu sa skrýva za každou jednou vypitou šálkou. Keď navštívite nejakú krajinu, kde sa káva pestuje, odporúčam návštevu plantáže.  Je veľmi obohacujúce vyskúšať si zber kávových bobúľ  a dozvedieť sa niečo viac o celom procese výroby.  Ten, kto to už skúsil, vie, že zber je veľmi náročná práca.

kava

kavicka-29kavickari_

5. PLAVIŤ SA POMEDZI ÚŽASNÉ MANGROVOVÉ LESY

Mangrovníky sú nádherné stromy. Fascinujú ma. Vždy, keď som niekde vo svete a je možnosť ísť na výlet medzi mangrovníky, najmem si malý čln a vyrazím. Pretože aj vďaka nim máme čisté more, oni chránia koralové útesy, pôdu proti chemikáliám a filtrujú z nej soľ. Vytvárajú krásne piesočnaté pláže a bohatú biodiverzitu,ktorá je ideálnym prostredím pre krevety, kraby a ďalšie morské plody. Drancovaním zmizlo z našej planéty už viac ako 35% týchto vzácnych ekosystémov. V takom Thajsku bolo zničených už 84% mangrovových porastov. Verím, že keď sa medzi ne vyberiete, vyrazia vám dych rovnako ako mne.

olinda-18

foto (4)

Marajooolinda-37olinda-34

6. ZAJAZDIŤ SI NA KONI

Ten, kto sedel na koni mi určite dá za pravdu, že výhľad na svet z konského sedla je úžasný. Málo čo sa tomu vyrovná. Keď jazdím, vietor mi šľahá do tváre a vlasov a ja sa snažím aspoň na chvíľu pocítiť tu nekonečnú slobodu a harmóniu so živým tvorom. Je to povznášajúci pocit.Ešte aj teraz mám zimomriavky, keď si na to spomeniem. Jazdenie je krásny zážitok sám o sebe, ale ešte viac sa jeho efekt umocní, ak je to niekde vo voľnej prírode v exotickej krajine. Vtedy to má skutočne grády! Kto to ešte nevyskúšal, mal by.

pantanal na koniPANTANAL NOVE-8 pantanal 2015-1-3 PANTANAL a ja-4555

7. NAVŠTÍVIŤ STRIEBORNÉ BANE V POTOSI ( BOLÍVIA)

Pre mňa to bol jeden z najsilnejších zážitkov v Bolívii. Potosi je veľmi kuriózne mesto. Ide o jedno z najvyššie položených miest na svete (4060 m.n.m.), dynamit tu kúpite na ulici a nachádza sa tu celosvetovo najdlhšie fungujúca baňa. Hora Cerro Rico, kde sa ťaží  cín, meď a olovo je prevŕtaná ako ementál. V baniach pracujú muži aj deti s náradím ako zo stredoveku. Najtragickejšie bolo zistenie, že baníci po 20- 25 rokov tvrdej práce zomierajú na otravu. Všadeprítomný prach, azbest, jedovatý arzén zapríčiňujú rakovinu pľúc a kože. Niektorí chlapi sa tu nedožijú ani  50-tky. Oni to vedia, ale aj tak tam stále pracujú,keďže majú rodiny a tie treba živiť. Po návšteve tejto bane si vážite naše malé Slovensko ako poklad.

potosi (4 of 5) potosi (1 of 5)

potosi (1 of 1)

potosi (1 of 1)-4

8. NÁVŠTEVA FAVELY V RIO DE JANEIRO

Aj návšteva faviel patrí rozhodne medzi zaujímavé zážitky. Keď som bol vo favele prvýkrát, niekoľko dní som prespával u jednej kamarátky, ktorá tam žila. Spomínam si ako povedala, že v blízkosti jej príbytku sa kvôli drogám strieľalo. Budú to už 4 roky dozadu. Odvtedy sa situácia rapídne zmenila. Keď do favely zavítate, najprv máte rešpekt voči neznámemu prostrediu a menšie obavy, ale tie sa časom veľmi rýchlo rozplynú a človek si užíva tu fascinujúcu atmosféru úzkych uličiek a ľudského mraveniska. Taká favela Rocinha je najväčšia v celom Riu de Janeiro a žije tu okolo 300 000 ľudí. Pacifikovaná bola v roku 2012 a odvtedy sa otvorila svetu aj turistom, ktorí chcú v Riu zažiť niečo nezvyčajné. Zastávam názor, že práve na cestách máme ideálnu možnosť zbaviť sa našich predsudkov. Prekonať ich. Návšteva favely je preto ideálna. Sami nechcete ísť? Nevadí. Prikladám kontakt na Pepa z Čiech, ktorý v Riu žije. Najlepšie je ísť tam s niekým domácim, kto sa tam vyzná. Nás previedol celou Rocinhou a veľmi sa nám páčilo. Odporúčam. Prikladám link na jeho webstránku rioadventureguide.eu

rioo favela

rioo favela-4

rioo favela-7

rioo favela-6

9. TOURADAS Á CORDA ALEBO BÝČIE ZÁPASY NA AZORSKÝCH OSTROVOCH

Keď som ich prvýkrát zažil v španielskej Seville, nepáčilo sa mi to. Avšak na Azorských ostrovoch, špeciálne na ostrove Terceira majú touradas starú tradíciu. Prvé zápasy sa tu konali už v roku 1622 na počesť kanonizácie svätého Františka Xavierského a Ignáca z Loyoli. Čo sa mi veľmi páči, je fakt, že býkov tu nezabíjajú a po predstavení sú vypustení. Okrem toho býk je kontrolovaný lanom, ktoré ma oviazané okolo krku. Držia ho 6 chlapi (pastores), ktorí býka usmerňujú a zabraňujú prípadným útokom. Býčie rohy sú obalené kožou, alebo plastom. Keď sa býk vypustí do ulice, na pláž či ihrisko, začína sa predstavenie. Celá atmosféra ma ihneď pochytila. Ľudia spoza svojich plotov sledovali odvážnych mladíkov ako sa snažia k nemu priblížiť. Nechal som sa strhnúť a vbehol do ulíc. Keď som sa priblížil k býkovi na menej ako 2 m, pocítil som jeho blízkosť, jeho mohutnosť a silu. Adrenalín som mal až niekde v krku. Bol to veľmi silný zážitok.

chapada canon krasny azore-40 azore-24 azore-15

10. SPOZNAJTE INÉ NÁBOŽENSTVÁ

Počas cestovania spoznávame kultúru a históriu krajiny veľakrát prostredníctvom náboženstva. Sme konfrontovaní s úplne iným myslením, inými tradíciami a zvykmi. Ich prejavy viery sú odlišné od našich. A to sa mi páči. Otvára to myseľ a nastoľuje otázky. Otázky k samému sebe, ale aj k spoločnosti. Po nich prichádza zdravá zvedavosť, štúdium a nakoniec pochopenie. Verím, že pokiaľ veciam aspoň z časti rozumieme, správame sa k sebe s väčším rešpektom. Každé jedno svetové náboženstvo či už sa jedná o islam, alebo judaizmus, budhizmus, hinduizmus má svoje tajomstvá. Je krásne odkryť niektoré z nich. Počuli ste už ráno muezína? Zažili ste hinduistickú púdžu alebo budhistické modlitby? Ak nie, mohli by ste to vyskúšať.

hampi (1 of 1)-18

INDIA HAMPI-2

polonaruwa mensie_-9 anuadhapura-16

Verím, že som vás niečim inšpiroval a motivoval. Ak sa vám článok páčil, inšpirujte aj priateľov a zdieľajte ho aj s ostatnými. Vďaka za podporu.

Ak ste ešte nečítali môj posledný článok o histórii pitia kávy, nájdete ho na tomto linku. Portugalská káva je droga, ktorú pije každý. 

Share