OMÁN I. časť. – SLÁVNE KADIDLO V HISTORICKOM SOUKU, V MUSCATE.
Stačí vstúpiť cez hlavný vchod do historického souku ( trhovisko) a zrazu sa človek ocitne úplne v inom svete. Orient na neho prehovára svojimi lákadlami, farbami a chuťami. Hneď pri vchode človeku udrie do nosa vôňa jedného z najstarších obchodných komodít na svete – KADIDLA. Čo to vlastne je? Na Arabskom poloostrove je kadidlo na scéne už viac ako 5000 rokov. Poznali ho v starovekom Egypte, Mezopotámii, Blízkom Východe a samozrejme v Stredomorí. Všade tam sa kadidlo spájalo s bohmi, voňavý dym, ktorý sa uvoľňuje pri jeho zapálení tak sprevádza najrôznejšie náboženstva sveta od nepamäti. Ako píše slávny historik Herodot starovekí Peržania podľa neho pálili kadidlo v chrámoch v Babylone na tony. Mojžíš pálil kadidlo v knihe Exodus ako súčasť ohnivej obete a zdroj obetného dýmu. Ako sa hovorí, nech dym z kadidla vystupuje k tebe ako moja modlitba. Bol to vraj slávny filizof Pýthagorás, ktorý približne 500 rokov pred Kristom navrhol, aby sa namiesto zvieracích obetí na oltároch obetovalo kadidlo. Nech sa prekryje ten drsný zápach zo spálených zvierat.
Nakoniec sa kadidlo začalo páliť aj v kresťanskom svete. Všetci poznáme príbeh o narodení pána Ježiša a troch kráľov, ktorí prídu so vzácnymi darmi. Čo donesú? “Vošli do domu a uvideli dieťa s Máriou, jeho matkou, padli na kolená, klaňali sa a obetovali mu prinesené dary – ako zlato, myrhu a kadidlo.” Tak sa píše v Biblii. Kadidlo je živica zo stromu kadidlovníka, ktorý práve v Ománe rastie a vďaka tomu sa Ománu hovorí aj Zem Kadidla, keďže tadiaľto v minulosti prechádzala slávna “kadidlová cesta,” ktorá smerovala do jemenského Adenu, k Nabatejcom do starovekej Petry a odtiaľ až na európske dvory. Strom dáva živicu až po 8 – 10 rokoch. Z jedného stromu je možné získať až 3-4 kg kadidla rôznej kvality.
Ponorte sa teda do sveta kadidla a pozrite si moje fotografie z historického trhu v Muscate!
Portréty dvoch posledných sultánov.
Krásne vitrážne okno.
Kadidlo, táto vôňa sa bude ťahať každou ulicou celým trhom.
Predajcovia akurát predávajú vôňavé kadilo namiešané s jablkom. Jedno som si kúpil a už mi doma rozvoniava.Krásička.
Koreniny a bylinky, to je vždy v Oriente zážitok nakupovať. U nás niečo také nemáme, takú farebnosť a rôznorodosť.
Ománske mužské čiapky kufi, bez nich by mužský komplet nebol hotový.Používajú sa aj pri modlitbách.
Milí predajcovia pochádzajú častokrát z Indie a Bangladéšu.
Nájdeme tu oblečenie z Indie, Srí Lanky či Bangladášu. Mužské dišdaši a ženské šatky a tuniky.
Zlato sa predáva v zlatej uličke. A teda za také množstvo a rôznorodsť a filingránsku prácu by sa nehanbili ani v starovekí Peržania či Gréci. Krásne práce, naušnice, náramky, či náhrdelníky. V obchodoch majú často 21 karátové zlato a nakupuje v nich množstvo domácich žien.
Milujem sa prechádzať takými to ulicami, kde vidieť domáci život.
Vôňa čerstvo opranej bielizne v uliciach hlavného mesta. Áno, to sa mi páči, lokálny život.
Strom kadidlovníka. ( Zdroj wikipedia.)
Dobrý deň, ďakujem, že ste si môj blog prečítali a nabudúce vám prinesiem fotoreportáž opäť z iného ománskeho miesta.
Prajem krásny deň.