SLOVENSKÉ HRADY I. časť. Objavte krásu Turnianskeho hradu. (Fotoreportáž)

Po stopách slovenských hradov, kaštieľov a zrúcanín.
Slovensko má v porovnaní s inými krajinami vraj najviac hradov na svete na počet obyvateľov. Máme krásne nielen hrady a zámky, ale aj zrúcaniny. Tie sú neoddeliteľnou súčasťou našej krajiny a nejedenkrát vytvárajú dominanty okolitého kraja, mohutne sa týčiac nad mestom či riekou. Na východe Slovenska, iba 36 km od Košíc sa nachádza starý Turniansky hrad, ktorý je súčasťou národného parku Slovenský kras. Zrúcanina sa týči nad obcou Turňa nad Bodvou, na osamelom kopci Zádielskej planiny a už zďaleka vidieť vyčnievať jej mohutné ruiny. Hrad bol postavený v 13. stor. významnú úlohu spĺňal hlavne počas tureckých vpádom na naše územie v 16.storočí, keďže bol súčasťou veľkej protitureckej pevnostnej sústavy. Zborený bol počas Tokoliho povstania proti Habsburgovcom v roku 1685. Odvtedy je to ruina.
Osobne mám vždy veľkú radosť, keď sa prechádzam pomedzi staré opustené ruiny hradov, pretože rozprávajú príbehy o stredovekých časoch. Stačí sa v tichosti započúvať a nechať rozpadnuté steny prehovoriť. Pocítiť dotyk histórie. Vo vetre zrazu počuť rinčanie zbraní a erdžanie koní. Pri vstupnej bráne, ktorej súčasťou je zachovalá delová okrúhla bašta s troma menšími bastiónmi víta biedny ľud lukostrelec s vlajkou svojho pána. Kráčajúci mních zahalený kapucňou pevne zoviera svoju drevenú palicu a pokojne sleduje skupinku hradných sluhov, ktorí tlačia voz plný dreva. Stopy po ich pravidelnej práci badať ešte aj dnes v kamennej ceste, kde vidieť vychodené koľajnice po voze. Z gotickej hradnej veže a niekoľkých holých stien paláca síce zízajú opustené okná a diery, ale kedysi tu bol život, zábava, kde víno tieklo prúdom a hudobníci vyhrávali do skorého rána.
AKO NA HRAD:

Od obce Turňa nad Bodvou až do sedla Hradná stráň (350 m n.m.) trvá cesta po  modrej značke 35 minút.

Od obce Háj až do sedla Hradná stráň (350 m n.m.) trvá cesta po žltej značke 25 minút.

V prvej polovici 15.storočia už mal Turniansky hrad nádvorie a neskôr pribudli tri malé hradné bašty. Jeho najmladšia časť je delová bašta, ktorú postavili v renesančnom období. Bastión postavili v čase tureckých vpádov, keď bolo potrebné posilniť hradné opevnenie. Bastión mal dokonca až 5 delových strieľní.

Prechádzka v januári po prvých mrazoch

Hrady, zámky a kaštiele sú naše spoločné dedičstvo a častokrát sú v hroznom stave. Strechy zatekajú, alebo ani nie sú, múry sa rozpadajú a okná zarastajú.  Veľká vďaka patrí dobrovoľníkom, ktorí sa vo svojom voľnom čase pustili do obnovy ruín. Svojpomocne, s nadšením a odvahou pre dobrú vec a verejné blaho.

Dobrovoľníci z občianskeho združenia Castrum Thorna sa už takmer desať rokov snažia o jeho obnovu. Je im veľká česť!

V nasledujúcich mesiacoch vám budem prinášať rôzne tipy na výletiky z rôznych častí Slovenska. Sledujte SlovakTraveler a cestujte!
Share