Vedomostný kvíz č.1 ( história, umenie a literatúra)
Nedávno som sa zúčastnil jedného kvízu a veľmi ma to bavilo. Rozhodol som sa preto pripraviť jeden aj ja sám. Otázky budú z rôznych oblastí, ale prevažne sa budem orientovať na históriu, geografiu, architektúru, kultúru, literatúru, umenie, gastronómiu, filmy a hudbu. Veci, ktoré sú mi blízke. Keďže chcem urobiť niekoľko kvízov v tomto prvom sa venujem hlavne histórii, umeniu, literatúre a trocha geografii.
Pripravte si pero a papier, usmejte sa a môžete začať odpovedať na otázky. Správne odpovede nájde na konci článku. Nejde tu o žiadnu súťaž, takže si to užite a nešvindlujte s internetom:-)
1. Ku akej tragickej udalosti sa viaže tento pamätník bronzových topánok? Z akého je mesta?
2. Ako sa volá miesto na obrázku? V akej známej reklame sa objavilo? 3 . Ako sa volá mesto na obrázku a prečo bolo zbombardované?
4. Kedy presne (dátum) bola ukončená 2.svetová vojna?
5. Kto povedal slávny výrok: “Ich bin ein Berliner.” ( Prezident:)
6. Ktorý európsky conquistador dobyl Inckú ríšu?
7. Ktorý objaviteľ oboplával zem ako prvý? ( Aj keď sa toho nedožil).
8. Kde sa nachádza Mys Dobrej Nádeje?
9. Kto objavil námornú cestu do Indie a kedy?
10. Ako sa volá taliansky maliar, ktorého po smrti preslávili jeho portréty ľudí bez očí?Žil v Paríži na Montmarte za čias Picassa na začiatku 20.stor.Bol závislý na absinte, často fajčil hašiš a zomrel ako 35 ročný na tuberkulózu. Je o ňom natočený celkom zaujímavý film s Andy Garciom v hlavnej úlohe. 11. Ako sa volá tento slávny obraz, akú udalosť z histórie ukazuje a kto ho namaľoval? 12. Obraz najznámejšieho českého maliara, ktorý sa preslávil divadelnými maľbami plagátov. Jeho najveľkolepejšie dielo sa volá…..obrázok je ukážka z toho veľkolepého celku.
SEKCIA LITERATÚRA
13. Ktorý bol najobľúbenejší drink Ernesta Hemingwaya?
14. Kto napísal román Sto rokov samoty?
15. Ktorý francúzsky básnik napísal známu básnicku zbierku Kvety Zla?
16. Priraďte slávny výrok k autorovi.
“Keď niečo skutočne chceš, celý vesmír sa spojí, aby si to dosiahol.”
“Kreativita je inteligencia, ktorá sa zabáva.”
„Daj každému dňu šancu, aby sa stal najkrajším dňom Tvojho života.“
“Prekážky ma nemôžu zlomiť. Každá prekážka vyžaduje len veľkú dávku odvahy.”
“If you want to know about a culture, spend a night in its bars.”
Leonardo da Vinci, P.Coelho, Hemingway, Mark Twain, Albert Einstein
Dúfam, že môj malý kvízik vás inšpiroval, oprášili ste svoje staré znalosti a prípadne niečo nové a zaujímavé ste sa dozvedeli. Onedlho uzrie svetlo sveta jeho druhé pokračovanie.
Prajem krásny deň
Správne odpovede. 1. Budapesť. Fotografia zobrazuje tzv. shoe memorial alebo pamätník topánok, ktoré patrili ľudom židovského vyznania. Počas oslobodzovania Budapešti sovietskou armádou boli tisíce židov zastrelených maďarskou stranou šípového kríža pri brehu Dunaja počas zimy 1944-45.
2. Monument Valley v štáte Utah a bolo to v reklame na cigarety Marlboro.
3. Dráždany. Počas spojeneckého bombardovania 1945 (13.-15.február) zomrelo okolo 25 tisíc ľudí. Doteraz je kobercové bombardovanie zápalnými a výbušnými bombami spojencami kontroverzné. Obhajcovia tvrdia, že Dráždany boli dôležitým cieľom z vojenského a priemyselného hľadiska, pretože bolo významným železničným a komunikačným bodom so 110 továrňami a 50 000 robotníkmi podporujúcimi nemeckú armádu vojenskou technikou. Mesto bolo tiež križovatkou na dopravnej trasy Berlín – Praha – Viedeň, Mníchov – Vroclav a Hamburg – Lipsko. V roku 1944 patrilo aj medzi najdôležitejších výrobcov zbraní. Okrem toho do mesta utekali státisíce utečencov z východného frontu. Odporci argumentujú tým, že vojenský prínos náletu nebol veľký a vôbec neospravedlňuje barbarstvo akcie, ktoré sa označuje za jedno z najťažších spojeneckých vojenských zločinov. Ekonomické škody mohli byť oveľa väčšie, ak by sa bombardéry zamerali na periférie, kde bola sústredená väčšina drážďanského priemyslu. Nezničili sa ani niektoré mosty. Kobercovým bombardovaním sa spojenci rozhodli pochovať v plameňoch tisíce civilných ľudí, utečencov a nasadených zahraničných robotníkov. “Florencia na Labe” bola aj so svojim historickým barokovým centrom kompletne zničená. 1000 ročná história sa stratila v priebehu 3 dní.
4. V Európe sa vojna skončila 8.5.1945
5. Americký prezident J.F.Kennedy pri návšteve Západného Berlína v roku 1963. Jeho reč je považovaná za jednu z najlepších a najvýznamnejších z obdobia studenej vojny.
6. Francisco Pizarro. 7. Fernão de Magalhães
8. Južná Africa. Ako prvý Európan tam doplával portugalský moreplavec Bartolomeo Dias v roku 1488. Dal mu názov “mys Búrky,” ale po návrate ho portugalský kráľ premenoval na mys Dobrej nádeje(Cabo da Boa Esperança), pretože mu konečne otvárala cestu na východ do indického oceánu.
9.Vasco da Gama v roku 1498
10. Amadeo Modigliani
11. Eugene Delacroix. Sloboda vedie ľud na barikády. Maľba zobrazuje Júlovú revolúciu z roku 1830. Išlo o jednu z francúzskych revolúcií, ktorá nasledovala po Druhej Reštaurácii a nastolila Júlovú monarchiu počas troch dní 27. – 29. júla 1830. Túto historickú udalosť nazývajú Francúzi aj „Trois glorieuses“ teda tri dni víťazstva ľudu.
12. Maliar sa volá Alfonz Mucha a jeho najveľkolepejšie dielo sa volá Slovanská epopej. Kto je v Prahe odporúčam si ísť pozrieť.
13. Hemingway mal najradšej suché Martini.
14. Kolumbijčan a nositeľ nobelovej ceny za literatúru Gabriel Garcia Márquez.
15. Charles Baudelaire.
16. Výroky slávnych 1. P. Coelho, 2. Albert Einstein 3. Mark Twain,
4. Leonardo Da Vinci 5. Ernest Hemingway
- Fascinujúca atmosféra na indickom trhu v meste Mysor.
- Bolívijská náhorná plošina Altiplano – svet lagún a vulkánov.